Instagram: ciekawostki, 20 interesujących faktów - Blog Słowodaję
Wróć do Bloga

Instagram: 20 niesamowitych faktów

Instagram to jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Konta mają tu niemal wszyscy celebryci, ludzie show-biznesu oraz oczywiście my – zwykli zjadacze chleba. Poznaj 20 niesamowitych faktów na temat Instagrama.
instagram ciekawostki

1. Z Instagrama korzysta miesięcznie 1 mld użytkowników

Choć Instagram wystartował stosunkowo niedawno (październik 2010), jego liczba aktywnych kont przekroczyła już okrągły miliard miesięcznie. Dziennie apkę odwiedza pół miliarda użytkowników. Aż 72% amerykańskich nastolatków w wieku 13-17 lat ma tu konta. Wśród osób w przedziale wiekowym 18-29 to 64%.

2. Codziennie publikowanych jest tu 100 mln zdjęć

Tak. 100 000 000 zdjęć. Każdego dnia. Czy tego chcemy czy nie – żyjemy w kulturze obrazkowej. Wszyscy kochamy oglądać zdjęcia. Fotografie znajomych, idoli, lubianych marek czy po prostu słodkich zwierzaków – nie ma to znaczenia. Ważne aby były przyjemne dla oka.

3. Instagram dla biznesu: aż 8 mln kont biznesowych

Instagram już dawno przestał być oazą dla miłośników selfie i zdjęć jedzenia. Obecnie aktywnych jest tu aż 8 milionów kont biznesowych należących do różnego rodzaju marek, firm, brandów, artystów i wpływowych osób. Nikogo to zresztą nie razi, a wręcz przeciwnie – aż 80% z nas śledzi konta ulubionych marek na Instagramie.

instagram ciekawe fakty

4. 7 na 10 hasztagów to hasztagi marek i firm

Czy wiedzieliście, że zdecydowana większość hasztagów pojawiających się pod postami na Instagramie odnosi się do marek i brandów? To czyni Instagram jednym z najpotężniejszych mediów reklamowych i potężną platformą marketingową. Na dokładkę 1/3 relacji i filmików z największą liczbą wyświetleń to posty okołobiznesowe.

5. Zdjęcia z hasztagami budzą większe zaangażowanie

Instagram hasztagami stoi, a niektórzy policzyli ich wpływ na popularność zamieszczanych zdjęć. Okazuje się, że dodanie do zdjęcia przynajmniej jednego hasztaga zwiększa zaangażowanie o 12,6%. Najbardziej popularnym hasztagiem na Instagramie jest zaś #love.

6. Optymalna liczba hasztagów pod zdjęciem to 11

Z hasztagami jest taka sprawa, że mogą znacznie zwiększyć popularność i zaangażowanie pod postem, jednak łatwo z nimi przesadzić. Zarówno pod względem nieadekwatnych haseł, jak i ich ilości. Na szczęście i w tej kwestii przeprowadzono stosowne badania. Wyszło z nich, że optymalna liczna hasztagów to dokładnie 11.

7. Instagram dla biznesu przynosi zyski

Serwis yotpo.com przeprowadził ankietę, z której wyszło, że aż 83% użytkowników Instagrama jest w stanie kupić produkt/usługę, którą zobaczyło w postach. 30% z nich zresztą już to zrobiło. Ponadto 66% odwiedzin kont biznesowych na Instagramie pochodzi od osób, które nawet nie śledzą danego kanału. Zatem nawet jeśli nie posiadasz wielu followersów, to i tak ogromna liczba osób widzi Twoje reklamowe posty.

Instagram ciekawostki: Źródło

8. Firmy wydają na reklamę na Instagramie 7 mld dolarów rocznie

Wzrost popularności Instagrama w przeciągu ostatnich 3-4 lat przełożył się oczywiście na kwoty, który firmy wydają, aby się w serwisie reklamować. W samym 2018 roku było to 7 mln dolarów wydanych na różne formy marketingu i działań promocyjnych.

reklama na instagramie ile wydają firmy

9. Instagram generuje największe zaangażowanie użytkowników

Spośród wszystkich platform społecznościowych na świecie, to właśnie Instagram potrafi najbardziej zaangażować swoich użytkowników. Każdy post zbiera ok. 22,53 reakcji licząc na każdy tysiąc użytkowników. Mało? Zatem weźcie pod uwagę, że w przypadku Facebooka jest to 5,99 reakcji, a Pinteresta – 15,88.

Instagram ciekawostki: Źródło

10. Użytkownicy nie widzą 70% treści

Czy wiedzieliście, że aż 70% treści przewijających się przez newsfeed przechodzi niezauważonych? Wynika to ze sposobu działania algorytmu, który na wzór Facebooka filtruje treści ze względu na to, co danego użytkownika może najbardziej interesować.

11. Zaangażowanie użytkowników jest większe w tygodniu roboczym

Opublikowany przez Sprout Social wykres pokazuje, że to właśnie od poniedziałku do piątku użytkownicy Instagrama są bardziej skorzy pozostawianie lajków i komentarzy. Najwięcej ruchu jest tu w godzinach od 10 rano do 15 –  kiedy większość z nas jest w szkole lub w pracy. Jeśli zatem szukasz wskazówki, kiedy publikować swoje posty, aby budziły większe rozwiązanie postaw na stary poczciwy czwartek.

kiedy publikować posty na instagramie

Instagram ciekawostki: Źródło

12. Zdjęcia „bez twarzy” budzą o 38% mniej zainteresowania

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które mają dość selfie na Instagramie, te dane raczej nie poprawią Ci nastroju. Posty ze zdjęciami, na których widnieje twarz budzą aż o 38% więcej zainteresowania i polubieni niż zdjęcia bez ludzi.

Instagram ciekawostki: Źródło

13. Video posty zgarniają o 38% więcej zaangażowania

Przy liczbie 38% warto zatrzymać się raz jeszcze. To właśnie o tyle większe zaangażowanie zbierają video posty na Instagramie w porównaniu z samymi zdjęciami. Do tego filmiki są 2 razy częściej komentowane, a to właśnie zaangażowanie jest tym, co decyduje o sukcesie kampanii w social mediach.

zaangazowanie instagram filmiki

14. Najbardziej zaangażowanymi followersami są Japończycy

Może się wydawać, że to Polacy wiodą prym w Instagramowej aktywności, ale de facto nie jesteśmy nawet w czołówce. Najbardziej chętnie do lajkowania i komentowania postów są bowiem Japończycy. Aż 27% całości zaangażowania pod zdjęciami w serwisie generują właśnie mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni.

instagram ciekawostki i ciekawe fakty

15. Instagram to ulubione miejsce pracy niemal 80% influencerów

Pamiętasz pkt. 4 tego zestawienia? Teraz wiadomo już, skąd tylko postów sponsorowanych na Instagramie. Prawie 4/5 wszystkich influencerów wybiera właśnie Instagram jako serwis społecznościowy, w którym realizuje zlecenia na promowanie produktów, marek i usług. Drugie miejsce zajmują blogi, lecz i tak są daleko za Instagramem.

16. Najpopularniejszy filtr na Instagramie to Clarendon

Zdjęcia na Instagramie i filtry to niemal nierozłączna para. Lubimy nieco podrasować kolor czy kontrast na naszych fotkach, aby wyglądały po prostu lepiej. Serwis oferuje nam kilkanaście filtrów do wyboru, ale to właśnie Clarendon jest liderem wśród nich. I to na całym świecie.

instagram filtr clarendon

 

17. Wśród millenialsów aż 68% ogląda InstaStories

Jeśli Twoja docelowa grupa zalicza się do przedziału wiekowego 16-24 zdecydowanie powinieneś zabrać się za kręcenie InstaStories. Niemal 70% z nich ogląda krótkie filmiki na Instagramie. Co ciekawe, te same treści nie budzą już takiego zainteresowania na innych serwisach społecznościowych.

18. Najwięcej fanów na Instagramie ma piłkarz. Tak, wiecie który ?

Z liczbą 168 mln obserwujących pierwsze miejsce zajmuje portugalski piłkarz, Cristiano Ronaldo. Tuż za nim uplasowała się piosenkarka Ariana Grande (155 mln followersów). Podium zamyka aktorka Selena Gomez, której konto na Instagramie obserwuje 150 mln fanów. Dodamy, że najpopularniejsze na Instagramie konto Polaka także należy do piłkarza – Roberta Lewandowskiego.

najpopularniejsi celebryci na instagramie

19. Najpopularniejszy post w historii ma 53 mln lajków i przedstawia…jajko

Idea bicia rekordu polubień dla zdjęcia jajka narodziła się jako żartobliwa odpowiedź dla postu Kylie Jenner ogłaszającej narodziny córeczki. Aby złamać rekord Kylie (18,8 mln lajków) jajko potrzebowało zaledwie 10 dni.

instagram jajko

20. Najważniejsza ciekawostka na temat Instagrama ?

Czy wiecie, że w serwisie Instagram możecie śledzić także konto Słowodaję?. Znajdziecie nas pod nazwą slowodaje.pl. Zapraszamy do obserwowania oraz komentarzy. Napiszcie również, jakie treści chcielibyście zobacz na naszym profilu. Zapraszamy ?.

Instagram ciekawostki: podsumowanie

Serwis społecznościowy oparty na publikowaniu pięknych zdjęć? To musiało się udać. Dodać do tega instastories, popularność hasztagów oraz urodzaj kont celebrytów i influencerów i mamy platformę, która rozwija się najszybciej ze wszystkich platform social media. Instagram zdetronizował już Snapchata, czy zdetronizuje także Facebooka? Jak myślicie? A może znacie jeszcze inne ciekawostki na temat Instagrama, które pasowałyby do tego zestawienia? Zapraszamy do dyskusji!

Do następnego!

Czytaj także:

#Social media

Najpopularniejsze media społecznościowe

Choć pozycja Facebooka wydaje się niezagrożona, rosnąca popularność Instagrama i chińskich serwisów może sprawić, że ostatni raz oglądamy takie zestawienie. Zobacz najpopularniejsze media społecznościowe w 2019 roku.
#Social media

Jak usunąć konto na Instagramie?

Usuwanie konta na Instagramie nie jest takie proste. Jeśli chcesz usunąć na stałe konto na Instagramie, możesz na próżno szukać odpowiedniej funkcji w Ustawieniach konta. Jak to zrobić skutecznie na zawsze? Odpowiedź znajdziesz w naszym błyskawicznym i prostym poradniku.