Darmowe zdjęcia – skąd można je pobrać? - Słowodaje
Wróć do Bloga

Darmowe zdjęcia – skąd można je pobrać?

Żaden wpis na blogu, post na Facebooku czy Instagramie nie obejdzie się bez przyciągającej uwagę grafiki. Jeśli jesteś specjalistą od mediów społecznościowych, content managerem czy copywriterem, na pewno dobrze o tym wiesz. Istotna jest nie tylko dobra jakość, odpowiedni format, ale również, a może przede wszystkim estetyka zdjęcia. Czy takie grafiki można znaleźć za darmo? Oczywiście!
Darmowe zdjęcia

Choć głównym źródłem zarówno zdjęć, jak i grafik wektorowych jest Adobe Stock, to dostępne tam ilustracje nie są darmowe. Warto więc poszukać alternatyw dla tego rozwiązania, których wbrew pozorom jest naprawdę bardzo wiele. Poniżej znajdziesz kilka z nich! Jeśli w Internecie szukasz bezpłatnych grafik, z których można korzystać legalnie, z pewnością przydadzą Ci się nasze polecenia!

Czy kopiowanie zdjęć i grafik z Internetu jest legalne?

I tu pojawia się pierwszy problem. Nie każdy ma bowiem świadomość, że kopiowanie z Internetu grafik, które nam się podobają i wykorzystywanie ich przy tworzeniu postów w mediach społecznościowych, tekstów na strony internetowe czy artykułów sponsorowanych nie zawsze jest legalne. Legalne jest wyłącznie wtedy, gdy pozwoli na to sam autor. Jeśli grafika zostanie wykorzystana bez zgody autora, może się to wiązać z roszczeniami odszkodowawczymi lub odpowiedzialnością karną.

Utwory chronione prawem autorskim mogą być wykorzystywane wyłącznie w ramach dozwolonego użytku, czyli np. w celu zacytowania lub do użytku prywatnego. Powyższe regulacje nie dotyczą też zdjęć i grafik, które nie są już chronione przez prawa autorskie majątkowe, co oznacza, że przeszły do domeny publicznej.

Prawa autorskie – co warto o nich wiedzieć?

Rozpocznijmy od najprostszej definicji prawa autorskiego. Cytując Wikipedię, jest to „(…) zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, a także ogół praw przysługujących autorowi utworu (lub innemu uprawnionemu podmiotowi) upoważniających go do decydowania o eksploatacji utworu i czerpaniu z niej korzyści finansowych”.

Ponieważ temat praw autorskich jest nieco zawiły, poniżej postaramy się pokrótce przybliżyć Ci, czym dokładnie są prawa autorskie i na jakie kategorie się dzielą.

  1. Creative Commons Zero (CC0) – jest to rodzaj oświadczenia twórcy, w którym zrzeka się on praw autorskich i pozwala na wykorzystanie dzieł w najszerszy sposób, również do celów komercyjnych. W przypadku takiego oznaczenia nie istnieje obowiązek podawania autora utworu. Jest on bowiem przekazany do domeny publicznej.
  2. Uznanie autorstwa (CC BY) – tego typu licencja umożliwia zarówno kopiowanie, wyświetlanie, użytkowanie, jak i dystrybucję utworu, jednak wymagane jest umieszczenie informacji o jego twórcy.
  3. Użycie niekomercyjne (CC NC) – ta licencja pozwala na kopiowanie, wyświetlanie, użytkowanie i dystrybucję wyłącznie w celach niekomercyjnych.
  4. Bez utworów zależnych (CC ND) – licencja ta umożliwia kopiowanie, dystrybucję i wyświetlanie jedynie dosłownych kopii dzieł. Oznacza to, że nie jest możliwe ani zmienianie, ani tworzenie na ich podstawie innych utworów.
  5. Na tych samych warunkach (CC SA) – licencja zezwala na kopiowanie, wyświetlanie oraz użytkowanie pochodnych utworów wyłącznie w sytuacji, gdy zostaną one opublikowane na tej samej licencji.
  6. Domena publiczna – jest to zespół utworów, z których można korzystać bez ograniczeń, ponieważ wszelkie autorskie prawa majątkowe wygasły (PRZYKŁAD: w niektórych przypadkach po 70 latach od śmierci autora) lub twórczość nie była nigdy lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego (PRZYKŁAD: utwory stworzone przed powstaniem pojęcia „prawo autorskie”).

Gdzie znajdę darmowe zdjęcia?

W Internecie znajdziesz naprawdę szeroki wachlarz stron z darmowymi zdjęciami i grafikami. Zawsze jednak warto sprawdzić, na jakich zasadach można wykorzystywać dany utwór. Dzięki naszej krótkiej ściądze możesz to teraz z łatwością sprawdzić. Jeśli zobaczysz przy wybranym zdjęciu oznaczenie CC0, możesz je śmiało wykorzystać.

Poniżej przedstawiamy subiektywną listę najlepszych stron z darmowymi zdjęciami:

Pixabay

To zdecydowanie największa baza darmowych obrazów. Znajdziesz tu ponad dwa miliony zdjęć, a także filmów, które udostępniają tu sami autorzy. Cała zawartość serwisu dostępna jest pod Licencją Pixabay, która umożliwia wykorzystanie dzieł bez przypisywania autorstwa. Zdjęcia można pobierać w kilku rozdzielczościach. Jedynie do tych najwyższych wymagane jest założenie darmowego konta.

StockSnap.io

Co tydzień dodawane są tu setki zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Jak wskazują sami twórcy, są one wolne od wszelkich ograniczeń, co oznacza, że można wykorzystywać je także do celów komercyjnych.

Unsplash

To kolejne źródło zdjęć, z których można korzystać swobodnie. Wielu twórców z całego świata dzieli się tu swoimi obrazami. Wśród nich są zarówno początkujący, jak i bardziej znani fotografowie.

Pexels

Na tym portalu znajdziesz zarówno zdjęcia, jak i filmy, które również są w pełni bezpłatne – dostępne do pobrania i użytku. Nie jest wymagane podanie autora czy źródła. Zarówno zdjęcia, jak i filmy można także dowolnie edytować.

Picjumbo

To witryna z bezpłatnymi zdjęciami, która została stworzona przez fotografa i projektanta Viktora Hanacka. Zawiera obrazy wysokiej jakości zarówno do użytku osobistego, jak i komercyjnego.

LibreStock

Jest to wyszukiwarka najlepszych darmowych zdjęć z najpopularniejszych serwisów stockowych. Dzięki niej można znacznie szybciej znaleźć idealny obraz bez konieczności przeszukiwania wszystkich stron po kolei.

Burst.Shopify

Znajdziesz tu bezpłatne zdjęcia stockowe do witryn internetowych i do użytku komercyjnego. Obrazy możesz pobrać w naprawdę wysokiej rozdzielczości. Strona ma wygodną wyszukiwarkę, a do tego wszystkie zdjęcia pogrupowane są w kategorie, które ułatwiają wybór.

LibreShot

To strona prowadzona przez fotografa Martina Vorela, który udostępnia swoje zdjęcia za darmo do użytku prywatnego, jak i komercyjnego. Zdjęcia nie posiadają znaków wodnych – można używać ich bez uznania autorstwa, jednak autor zachęca do podpisywania jego zdjęć.

ShotStash

Na tej stronie znajdziesz bogaty wybór zdjęć na licencji CC0, które można pobierać, edytować, wykorzystywać i udostępniać zupełnie za darmo – zarówno w projektach osobistych, jak i komercyjnych.

Travel Coffee Book

To portal, który powstał w 2014 roku. Znajdziesz tu zbiór przepięknych fotografii z podróży po całym świecie dostępnych w ramach licencji CC0, co oznacza, że możesz zrobić z nimi, co chcesz – pobierać, edytować, dystrybuować itp.

Darmowe zdjęcia – podsumowanie

Jak widać, serwisów z darmowymi zdjęciami oraz grafikami jest naprawdę wiele. My przedstawiliśmy zaledwie garstkę z nich, jednak w Internecie można znaleźć dużo innych, także tematycznych stron, np. z fotografiami jedzenia czy zwierząt. Wśród nich oprócz w 100% darmowych stron, na których znajdują się zdjęcia na licencji CC0, są także witryny z fotkami, które mogą być udostępniane tylko, jeśli autor zostanie wspomniany. Warto więc sprawdzać to przed pobraniem, by nie popełnić gafy. Co więcej, często portale z bezpłatnymi zdjęciami zachęcają do wsparcia ich na działalności, co na pewno jest miłym sposobem na odwdzięczenie się. Szczególnie, jeśli często korzystasz z danego serwisu.

#Social media

Najpopularniejsze media społecznościowe

Choć pozycja Facebooka wydaje się niezagrożona, rosnąca popularność Instagrama i chińskich serwisów może sprawić, że ostatni raz oglądamy takie zestawienie. Zobacz najpopularniejsze media społecznościowe w 2019 roku.
#Copywriting

15 narzędzi dla copywritera

Poznaj darmowe narzędzia dla copywritera, które ułatwią wyszukiwanie informacji i planowanie słów kluczowych. Ułatw sobie pracę z tekstem, redakcję i korektę. Wyszukuj darmowe zdjęcia do artykułów. Dziś specjalnie dla Was lista 15 narzędzi dla copywritera. Większość jest po polsku, a do tego są zupełnie darmowe.