Aplikacje, które pomogą Ci się skupić podczas pracy - Słowodaję
Wróć do Bloga

Aplikacje, które pomogą Ci się skupić podczas pracy

Praca przy komputerze wymaga skupienia. Zarówno gdy pracujemy w grupie, jak i w pojedynkę. Często musimy zmagać się z tzw. rozpraszaczami. Brzęczący telefon i aplikacje, przychodzące maile, niepohamowana chęć sprawdzania Facebooka. Co zrobić, by znaleźć spokój w tym przesyconym bodźcami świecie?

O dziwo, warto skorzystać z możliwości, jakie dała nam technologia. Istnieją aplikacje i mnóstwo świetnych narzędzi, które skutecznie pomogą Ci się skupić i uczynią pracę efektywniejszą. Oto kilka przetestowanych przykładów – z pewnością przydadzą się każdej osobie pracującej przy komputerze.

Muzyka jest dobra na wszystko

Jeśli jedną z pierwszych rzeczy, jaką robisz po rozpoczęciu pracy, jest założenie słuchawek i włączenie muzyki, a przy okazji jesteś w gronie tych niewielu osób, które jeszcze nie poznały aplikacji Spotify, warto się z nią zaprzyjaźnić jak najszybciej. Bez względu na to, czy dobrze pracuje Ci się przy muzyce klasycznej, ciężkim rocku, jazzie czy podczas słuchania podcastów. Bardzo przydatną funkcjonalnością jest dopasowanie muzyki do swojego nastroju. Już wersja darmowa daje nam wiele fantastycznych możliwości! Aplikację możesz mieć zarówno na komputerze, jak i smartfonie.

Nadmiar bodźców? Jest na to sposób

Niekiedy nadchodzi jednak taki moment, w którym nadmiar bodźców zaczyna przerastać. Ciągłe pytania, telefony, maile i powiadomienia – jak się w tym wszystkim odnaleźć? Wtedy warto sięgnąć po narzędzie, które w parę chwil pozwoli Ci się wyciszyć. Na początku wypróbuj aplikację na telefon OffTime, dzięki której wyłączysz powiadomienia w konkretnych aplikacjach (możesz ustawić wyjątki dla danych kontaktów, od których chcesz otrzymywać wiadomości). A kiedy zechcesz jednak zerknąć do jednej z nich, będziesz musiał odczekać minutę. A teraz wejdź na stronę donothingfor2minutes.com i po prostu nie rób nic przez dwie minuty. ? Wsłuchaj się w szum fal, a zobaczysz, że po tym czasie z dużo większym spokojem powrócisz do swoich obowiązków.

Technika efektywnej pracy

Czy słyszałeś o Pomodoro? To metoda, która pomoże Ci dobrze planować zadania i efektywnie wykorzystywać czas w pracy. Ustal listę zadań na dany dzień, a następnie realizuj ją w myśl tej techniki. Ustaw czasomierz na 25 minut – możesz skorzystać z minutnika w swoim telefonie lub użyć jednego z wielu aplikacji dostępnych w Internecie, np. Pomotodo. W tym czasie zajmij się jednym z zadań ze swojej listy. Nie daj się rozproszyć i kontynuuj dopóki czas się skończy. Co jeśli zdążysz to zrobić szybciej? Zacznij realizować kolejny punkt. Po upływie wyznaczonego czasu zrób sobie krótką przerwę i daj swoim oczom odpocząć, a następnie wróć do pracy. Po czterech cyklach zaplanuj dłuższą pauzę.

Relaksujące dźwięki poprawią Twoją produktywność

Czasem to nie muzyka, ale dźwięki otoczenia relaksują nas i pozwalają się wyciszyć. Padający deszcz, burza, wiatr, szum lasu, płynąca woda, ogień, dźwięki nocy? Brzmi dobrze? Sprawdź koniecznie aplikację Noisli. Możesz tu również włączyć odgłosy z kawiarni czy jadącego pociągu, a także szum wiatraka. Wbrew pozorom dla wielu osób są to bardzo relaksujące dźwięki.

Jak nie rozpraszać się podczas pisania?

Masz do napisania bardzo ważny tekst, ale wszystko wokół odciąga Cię od pracy? By uniknąć rozproszenia, warto skupić się w 100% na tym jednym zadaniu. Otwórz aplikację ZenPen i ciesz się najbardziej minimalistycznym na świecie edytorem tekstu. Tutaj skupiasz się tylko na treści. Słowo daję, nic nie będzie w stanie odciągnąć Cię od pracy!